COINS.KIEV.UA

Скупка золотих і срібних монет

50 копійок РРСФР, полтинник СРСР

Серебряная монета 50 копеек РСФСР

У період РРФСР було створено велику кількість монет для стабілізації фінансово-економічної ситуації. Причому в силу економічних і технологічних причин, керівництво прийняло рішення карбувати монети по стандартам Миколи II. Але дизайн монет був змінений. Пов’язано це з тим, що країні терміново потрібні були нові грошові знаки, а часу на заміну верстатів і розробку принципово нових стандартів не було.

У період з 1921 по 1923 рік працював тільки один монетний двір, який знаходився в Петрограді. Фінансова політика держави була відкритою, тому основні газети міста досить докладно висвітлювали діяльність монетного двору. Вони писали, які саме монети і паперові купюри і в якій кількості друкувалися протягом дня.

Опис срібних 50 копійок 1921 року РРФСР

Монета 50 копійок часів РРФСР карбувалась за стандартами царської Росії. Наступні величини були постійними:

 • вага монети – 10 грамів;
 • товщина – 2 мм;
 • діаметр – 26,67 мм;
 • метал – срібло 900 проби.

Було кілька видів 50 копійок, які мало чим відрізнялися один від одного. На аверсі перебувала п’ятикутна зірка, розташована в самому центрі монети. В середині зірки вибита цифра 50, а між двома нижніми променями зірки вказано дату карбування монети. Зірка укладена в точкову облямівку, за якою можна побачити кант з гілок з листям. Даний кант розділяється написом «50 КОПЕЕК». Цей напис з обох боків оточує мереживна облямівка.

Реверс містить герб РРФСР – схрещені щит і молот на тлі сонячних променів. Він укладений в точкову облямівку. Під гербом на мереживній картуші вибито напис «Р.С.Ф.С.Р.», який розділяє інший напис: «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ». Цікаво, що кома перебувала як ближче до слова «СТРАН», так і рівно між слів «СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ». Завершує монету невеликий, але досить товстий бортик.

Фото монеты 50 копеек 1921 года

Гурт монети містить напис «Чистого срібла 2 золотника 10,5 долей». Також були вказані ініціали мінцмейстера – А.Г. і П.Л. Це Артур Федорович Гартман і Петро Васильович Латишев, відповідно. Підпис першого був на всіх 50 копійках 1921 року. Щоб вирішити питання наповнення банку дрібницею, уряд РРФСР прийняв рішення не змінювати штемпель в 1922 році, і на монетах продовжили карбувати цифри «1921». Лише через кілька місяців стали з’являтися перші монети, датовані 1922 роком з підписом П.Л.


50 копійок 1922 року РРФСР

Срібна монета 50 копійок РРФСР карбувалась за стандартами царської Росії. Монети 1922 року зустрічаємо набагато частіше ніж 50 копійок 1921 року, їх легше знайти ідеальному стані.

 • вага – 10 г;
 • товщина – 2 мм;
 • діаметр – 26,67 мм;
 • метал – срібло 900 проби.
Изображение монеты 50 копеек 1922 года

Полтинник 1924 року СРСР

У 1924 році був випущений новий варіант полтинника – одна з найвідоміших срібних монет радянського періоду, що отримала в народі назву «Коваль» (також її часто називають «Молотобоєць»). Основна зовнішня відмінність нової монети від 50 копійок 1921-1923 років – це те, що на аверсі замість зірки був зображений коваль, тримаючий молот над ковадлом. Біля коваля на землі лежить плуг і зубчасте колесо – символи вільної праці в СРСР. На реверсі абревіатура СРСР поділяється навпіл гербом держави, а по колу монети – напис «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ».

Изображение 50 копеек 1924 года

Виробничих ресурсів в ті роки виявилося недостатньо для забезпечення виготовлення необхідної кількості розмінних монет. Тому полтинники зразка 1924 року частково карбувалися в Великобританії, на монетному дворі Бірмінгема. І якщо на гурті радянських примірників залишалися ініціали Петра Латишева, то гурт зарубіжних монет містив підпис Т. Р. – ініціали бірмінгемського мінцмейстера Томаса Росса.

Сьогодні в нумізматичному середовищі вкрай висока ціна рідкісних екземплярів одного полтинника 1924 року, гурт яких містить вказівку ваги монет в долях-золотниках. Також дуже великий попит на монети, на яких коваль менше, а рукоятка його молота масивніше, ніж на більшості зразків. Крім того, великою удачею вважається придбання великобританських срібних полтинників 1924 року, гурт яких містить не розділені крапкою ініціали Томаса Росса – ТР. Ще більшим везінням є володіння пробними екземплярами полтинника з Великобританії, на гурті яких вказані ініціали Ө.Р., розшифровується як Фома Росс, тобто, Томас Росс в російськомовній адаптації. У тиражний випуск монет цей варіант не потрапив, тому сьогодні він є величезною рідкістю.

Велика частина копієчних монет не була в обігу. У період з 1921 року по 1923 рік в країні панував повний фінансовий хаос. Використовувалися грошові одиниці номіналом 1000 рублів і вище. У той час серед студентів була популярною приказка: «Забігаю я в буфет, ні копійки грошей немає. Розміняйте десять мільйонів ». Тобто дані монети були б неконкурентоспроможними. Тому вони накопичувалися в казні, як «фінансова подушка безпеки».

Всього було вироблено 16,5 мільйона таких монет. Але основна їх маса була випущена в обіг лише в 1924 році після проведення фінансової реформи Народного комісаріату фінансів. Тоді країна пішла від мільйонів і повернулася до золотого і срібного стандартів. Відомо, що понад 10 мільйонів примірників датовані 1921 роком. Додатково були викарбувані монети номіналом 50 копійок на замовлення Радянської філателістичної Організації. Вони повністю копіюють дизайн срібної монети, але виготовлені зі сплаву дорогоцінних і напівкоштовних металів.


Полтинник 1925 року СРСР

Передбачається, що в цілому було виготовлено близько 43,5 мільйона полтинників з датою 1925 року, викарбуваних на Ленінградському монетному дворі.

Опис монети один полтинник 1925 року.

 • Проба срібла – 900.
 • Вага монети – 10 г.
 • Діаметр – 26,67 мм.

Фото 50 копеек 1925 года

У верхній частині аверсу розташований герб, який розділяє напис «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ» на дві частини. Над закликом до об’єднання проходять точки по колу монети, а під нею – кругова лінія. Нижня частина герба також розділяє абревіатуру «СРСР» навпіл. Внизу аверсу вказується номінал монети та зображено декоративний елемент.

На реверсі зображений коваль, що підняв молот над ковадлом, від якої виходять іскри. Біля його ніг лежать колеса і плуг. Нижче вказана дата виготовлення монети.

На поверхні гурту вказувалося вміст чистого срібла в монеті (9 г) та ініціали «ПЛ». У 1925 році в ході були полтинники з декількома різновидами гурту, серед яких найбільш рідкісним є зразок, ідентичний монеті 1924 роки з зазначенням обсягу срібла в грамах і в золотниках.


Полтинник 1926 року СРСР

Полтинник 1926 роки практично ідентичний монеті, виробленої роком раніше. Відмінності полягають лише в році карбування, який можна знайти під зображенням робітника з молотом – «1926 г.»

Полтинник 1924 - 1926 года

Тираж цієї монети склав 24 374 000 примірників.

Ціна монети один полтинник 1926 року, як правило, близька ціні срібла, з якого вона виготовлена, і становить $ 4-9.


Полтинник 1927 року СРСР

Монета 50 копійок 1927 року повністю повторює монети цього номіналу за попередні роки, за винятком року карбування.

Цей тип монети складно назвати рідкісним, проте, його відрізняє стабільна вартість на всіх аукціонах уже протягом багатьох років. Як правило, вона утримується в рамках від $ 6-12, однак відомі випадки продажу полтинника і більш ніж за $ 25.

Полтинник 1924-1927 года


Відеоматеріали про полтинник РРФСР і СРСР

На наведеному нижче відео ви можете ознайомитися з детальним оглядом монети. У короткому відеоролику ви зможете розглянути монету 50 копійок зразка 1921 року в усіх подробицях:

У наступному відеоролику досліджується срібна монета номіналом 50 копійок зразка 1922 року:

Вартість монети

На жаль, дуже мало монет збереглося в хорошій якості. Залежно від року карбування, їх вартість може відрізнятися. Так, ціна 50 копійок 1921 року в середньому становить 6-7 доларів, а монета 1922 року коштує в середньому 5-6 доларів. Ціна монети 50 копійок 1924 сильно варіюється в залежності від стану екземпляра. Якщо говорити про полтинник хорошої якості, то їх ціна зазвичай не перевищує 10 доларів незалежно від року карбування. Сьогодні на аукціонах потерті монети РРФСР часто оцінюють за кількістю срібла в них.

Особливо рідкісними є браковані 50 копійок. У них на реверсі знаходиться дзеркальне відображення аверсу. Таке явище називається інкузним браком. Сьогодні особливий інтерес представляють рідкісні монети. Так, є зразки 1922 роки (А.Г.), що не мають гуртового напису. Це теж є виробничим браком. Його вартість доходить до 300 доларів США.

Однак існували монети, які не були в обігу і карбувалися для потреб країни в майбутньому. Їх ціна може перевищувати 1500 доларів. Але такі монети вкрай рідко трапляються сьогодні на аукціонах.

Якщо ви бажаєте дізнатися справжність монети або продати її, то вам варто звернутися до фахівців. Наприклад, якщо ви відправите нам фотографії монети за допомогою спеціальної форми на сайті, ми зможемо підтвердити або спростувати її справжність і цінність. Крім того, ми готові запропонувати вигідні умови покупки оригінальних монет.

50 копійок РРСФР, полтинник СРСР

 • Русский
 • Українська
Серебряная монета 50 копеек РСФСР

У період РРФСР було створено велику кількість монет для стабілізації фінансово-економічної ситуації. Причому в силу економічних і технологічних причин, керівництво прийняло рішення карбувати монети по стандартам Миколи II. Але дизайн монет був змінений. Пов’язано це з тим, що країні терміново потрібні були нові грошові знаки, а часу на заміну верстатів і розробку принципово нових стандартів не було.

У період з 1921 по 1923 рік працював тільки один монетний двір, який знаходився в Петрограді. Фінансова політика держави була відкритою, тому основні газети міста досить докладно висвітлювали діяльність монетного двору. Вони писали, які саме монети і паперові купюри і в якій кількості друкувалися протягом дня.

Опис срібних 50 копійок 1921 року РРФСР

Монета 50 копійок часів РРФСР карбувалась за стандартами царської Росії. Наступні величини були постійними:

 • вага монети – 10 грамів;
 • товщина – 2 мм;
 • діаметр – 26,67 мм;
 • метал – срібло 900 проби.

Було кілька видів 50 копійок, які мало чим відрізнялися один від одного. На аверсі перебувала п’ятикутна зірка, розташована в самому центрі монети. В середині зірки вибита цифра 50, а між двома нижніми променями зірки вказано дату карбування монети. Зірка укладена в точкову облямівку, за якою можна побачити кант з гілок з листям. Даний кант розділяється написом «50 КОПЕЕК». Цей напис з обох боків оточує мереживна облямівка.

Реверс містить герб РРФСР – схрещені щит і молот на тлі сонячних променів. Він укладений в точкову облямівку. Під гербом на мереживній картуші вибито напис «Р.С.Ф.С.Р.», який розділяє інший напис: «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ». Цікаво, що кома перебувала як ближче до слова «СТРАН», так і рівно між слів «СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ». Завершує монету невеликий, але досить товстий бортик.

Фото монеты 50 копеек 1921 года

Гурт монети містить напис «Чистого срібла 2 золотника 10,5 долей». Також були вказані ініціали мінцмейстера – А.Г. і П.Л. Це Артур Федорович Гартман і Петро Васильович Латишев, відповідно. Підпис першого був на всіх 50 копійках 1921 року. Щоб вирішити питання наповнення банку дрібницею, уряд РРФСР прийняв рішення не змінювати штемпель в 1922 році, і на монетах продовжили карбувати цифри «1921». Лише через кілька місяців стали з’являтися перші монети, датовані 1922 роком з підписом П.Л.


50 копійок 1922 року РРФСР

Срібна монета 50 копійок РРФСР карбувалась за стандартами царської Росії. Монети 1922 року зустрічаємо набагато частіше ніж 50 копійок 1921 року, їх легше знайти ідеальному стані.

 • вага – 10 г;
 • товщина – 2 мм;
 • діаметр – 26,67 мм;
 • метал – срібло 900 проби.
Изображение монеты 50 копеек 1922 года

Полтинник 1924 року СРСР

У 1924 році був випущений новий варіант полтинника – одна з найвідоміших срібних монет радянського періоду, що отримала в народі назву «Коваль» (також її часто називають «Молотобоєць»). Основна зовнішня відмінність нової монети від 50 копійок 1921-1923 років – це те, що на аверсі замість зірки був зображений коваль, тримаючий молот над ковадлом. Біля коваля на землі лежить плуг і зубчасте колесо – символи вільної праці в СРСР. На реверсі абревіатура СРСР поділяється навпіл гербом держави, а по колу монети – напис «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ».

Изображение 50 копеек 1924 года

Виробничих ресурсів в ті роки виявилося недостатньо для забезпечення виготовлення необхідної кількості розмінних монет. Тому полтинники зразка 1924 року частково карбувалися в Великобританії, на монетному дворі Бірмінгема. І якщо на гурті радянських примірників залишалися ініціали Петра Латишева, то гурт зарубіжних монет містив підпис Т. Р. – ініціали бірмінгемського мінцмейстера Томаса Росса.

Сьогодні в нумізматичному середовищі вкрай висока ціна рідкісних екземплярів одного полтинника 1924 року, гурт яких містить вказівку ваги монет в долях-золотниках. Також дуже великий попит на монети, на яких коваль менше, а рукоятка його молота масивніше, ніж на більшості зразків. Крім того, великою удачею вважається придбання великобританських срібних полтинників 1924 року, гурт яких містить не розділені крапкою ініціали Томаса Росса – ТР. Ще більшим везінням є володіння пробними екземплярами полтинника з Великобританії, на гурті яких вказані ініціали Ө.Р., розшифровується як Фома Росс, тобто, Томас Росс в російськомовній адаптації. У тиражний випуск монет цей варіант не потрапив, тому сьогодні він є величезною рідкістю.

Велика частина копієчних монет не була в обігу. У період з 1921 року по 1923 рік в країні панував повний фінансовий хаос. Використовувалися грошові одиниці номіналом 1000 рублів і вище. У той час серед студентів була популярною приказка: «Забігаю я в буфет, ні копійки грошей немає. Розміняйте десять мільйонів ». Тобто дані монети були б неконкурентоспроможними. Тому вони накопичувалися в казні, як «фінансова подушка безпеки».

Всього було вироблено 16,5 мільйона таких монет. Але основна їх маса була випущена в обіг лише в 1924 році після проведення фінансової реформи Народного комісаріату фінансів. Тоді країна пішла від мільйонів і повернулася до золотого і срібного стандартів. Відомо, що понад 10 мільйонів примірників датовані 1921 роком. Додатково були викарбувані монети номіналом 50 копійок на замовлення Радянської філателістичної Організації. Вони повністю копіюють дизайн срібної монети, але виготовлені зі сплаву дорогоцінних і напівкоштовних металів.


Полтинник 1925 року СРСР

Передбачається, що в цілому було виготовлено близько 43,5 мільйона полтинників з датою 1925 року, викарбуваних на Ленінградському монетному дворі.

Опис монети один полтинник 1925 року.

 • Проба срібла – 900.
 • Вага монети – 10 г.
 • Діаметр – 26,67 мм.

Фото 50 копеек 1925 года

У верхній частині аверсу розташований герб, який розділяє напис «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ» на дві частини. Над закликом до об’єднання проходять точки по колу монети, а під нею – кругова лінія. Нижня частина герба також розділяє абревіатуру «СРСР» навпіл. Внизу аверсу вказується номінал монети та зображено декоративний елемент.

На реверсі зображений коваль, що підняв молот над ковадлом, від якої виходять іскри. Біля його ніг лежать колеса і плуг. Нижче вказана дата виготовлення монети.

На поверхні гурту вказувалося вміст чистого срібла в монеті (9 г) та ініціали «ПЛ». У 1925 році в ході були полтинники з декількома різновидами гурту, серед яких найбільш рідкісним є зразок, ідентичний монеті 1924 роки з зазначенням обсягу срібла в грамах і в золотниках.


Полтинник 1926 року СРСР

Полтинник 1926 роки практично ідентичний монеті, виробленої роком раніше. Відмінності полягають лише в році карбування, який можна знайти під зображенням робітника з молотом – «1926 г.»

Полтинник 1924 - 1926 года

Тираж цієї монети склав 24 374 000 примірників.

Ціна монети один полтинник 1926 року, як правило, близька ціні срібла, з якого вона виготовлена, і становить $ 4-9.


Полтинник 1927 року СРСР

Монета 50 копійок 1927 року повністю повторює монети цього номіналу за попередні роки, за винятком року карбування.

Цей тип монети складно назвати рідкісним, проте, його відрізняє стабільна вартість на всіх аукціонах уже протягом багатьох років. Як правило, вона утримується в рамках від $ 6-12, однак відомі випадки продажу полтинника і більш ніж за $ 25.

Полтинник 1924-1927 года


Відеоматеріали про полтинник РРФСР і СРСР

На наведеному нижче відео ви можете ознайомитися з детальним оглядом монети. У короткому відеоролику ви зможете розглянути монету 50 копійок зразка 1921 року в усіх подробицях:

У наступному відеоролику досліджується срібна монета номіналом 50 копійок зразка 1922 року:

Вартість монети

На жаль, дуже мало монет збереглося в хорошій якості. Залежно від року карбування, їх вартість може відрізнятися. Так, ціна 50 копійок 1921 року в середньому становить 6-7 доларів, а монета 1922 року коштує в середньому 5-6 доларів. Ціна монети 50 копійок 1924 сильно варіюється в залежності від стану екземпляра. Якщо говорити про полтинник хорошої якості, то їх ціна зазвичай не перевищує 10 доларів незалежно від року карбування. Сьогодні на аукціонах потерті монети РРФСР часто оцінюють за кількістю срібла в них.

Особливо рідкісними є браковані 50 копійок. У них на реверсі знаходиться дзеркальне відображення аверсу. Таке явище називається інкузним браком. Сьогодні особливий інтерес представляють рідкісні монети. Так, є зразки 1922 роки (А.Г.), що не мають гуртового напису. Це теж є виробничим браком. Його вартість доходить до 300 доларів США.

Однак існували монети, які не були в обігу і карбувалися для потреб країни в майбутньому. Їх ціна може перевищувати 1500 доларів. Але такі монети вкрай рідко трапляються сьогодні на аукціонах.

Якщо ви бажаєте дізнатися справжність монети або продати її, то вам варто звернутися до фахівців. Наприклад, якщо ви відправите нам фотографії монети за допомогою спеціальної форми на сайті, ми зможемо підтвердити або спростувати її справжність і цінність. Крім того, ми готові запропонувати вигідні умови покупки оригінальних монет.
КОММЕНТАРИИ

Комментариев нет, будьте первым!


Категорії матеріалів
Надіслати на оцінку фото монет
НАШІ КОНТАКТИОЦІНКА МОНЕТИ

ПЕРЕВІРКА АВТЕНТИЧНОСТІ

ШВИДКО. ПРОФЕСІОНАЛЬНО. НАДІЙНО.

 • Відео огляд

  Фактори, які впливають на вартість монети, методи оцінки

 • Чистка монет

  Методи чистки монет, професіональна чистка

Безкоштовна оцінка

Монети по фото

Якісні фото - гарантія точної оцінки

Завантажити фото: 1. 2. 3.
Ми зв'яжемося з Вами протягом дня.

СПІВПРАЦЯ З НАМИ -
ЦЕ ВИГІДНО!

Професійна оцінка = максимальна ціна

ЧЕКАЄМО ВАШИХ ПРОПОЗИЦІЙ

ГОТОВІ СПІВПРАЦЮВАТИ З КОЛЕКЦІОНЕРАМИ
І ДИЛЕРАМИ

ХОЧЕТЕ ДОРОГО ПРОДАТИ МОНЕТУ?
ЗАМОВТЕ БЕЗКОШТОВНУ ОЦІНКУ ПО ФОТО
АБО ПРОСТО ЗАТЕЛЕФОНУЙТЕ НАМ!

У вас залишились питання?
Вiдправте нам заявку!

НАШІ КОНТАКТИ ЯК НАС ЗНАЙТИ: м.Київ, вул. Будівельників 40 ЯК З НАМИ ЗВ'ЯЗАТИСЬ: E-MAIL: INFO@COINS.KIEV.UA (068) 222-23-24
(099) 222-23-24
Працюємо по всій Українi,
без вихідних

Спасибі, вище повідомлення відправлено!

Ми зв'яжемося з Вами протягом дня.