COINS.KIEV.UA

Скупка золотих і срібних монет

Стан монет – класифікація, причини, розшифровка значень

Оценка монеты по ее состоянию

Старовинні та рідкісні монети можна вважати історичними пам’ятниками, що поєднують в собі матеріальні та письмові джерела того часу, в якому карбувалися гроші. Колекційна і комерційна цінність металевих монет залежить від стану збереженості та автентичності.

Чому важлива оцінка стану монети

Стан, вид і ступінь зберігання монети – це важливий критерій, на який в першу чергу звертають увагу колекціонери і дилери, які займаються професійною діяльністю на ринку монет. Якість монети визначає її колекційну або нумізматичну цінність.

Колекційна цінність – це різниця між фактичною вартістю металу, з якого виготовлена ​​монета і сумою, яку готові виплатити за неї нумізмати.

Как оценить монету по ее состоянию

При оцінці стану грошової одиниці з’ясовується її нумізматична ціна. Особливо важливо визначити стан старовинних монет, які в процесі тривалої експлуатації або зберігання сильно зношені і пошкоджені.

Старі і рідкісні монети часто виявляються сильно витертими, що знижує їх колекційну ціну. Придбати добре зберігся екземпляр набагато складніше, ніж пошкоджені грошові одиниці.

Також варто відзначити наступний факт: навіть якщо монета вважається досить поширеною, ідеального збереження одиницю часто прирівнюють до рідкісних видів, що значно підвищує її вартість на ринку монет.

Невеликі розходження стану грошової одиниці, які недосвідчений або початківець нумізмат не може визначити на перший погляд, іноді формують величезну різницю в ціні монети.

Саме тому початківцям колекціонерам радять купувати монети, що мають високу ступінь збереження і мінімум пошкоджень або стертості. Колекції монет, що мають низьку ступінь збереження, найчастіше мають низьку цінність і не використовуються для інвестицій.

Оцінка стану монет – справа досить копітка і складна і вимагає величезного досвіду. Існує ціла класифікація ознак і стандартів, завдяки яким можна оцінити вартість і стан старовинної або рідкісної грошової одиниці. Але іноді думки експертів в оцінці тієї чи іншої монети можуть значно розходитися через безліч факторів, які визначають якість і збереження грошової одиниці.

Історія оцінки стану монет

Незважаючи на те що колекціонувати монети люди почали давно, тільки в 19 столітті нумізматика стала формуватися в окреме історичне напрям у науці.

Первые каталоги монет

Західні колекціонери, що присвятили все своє життя вивченню монет, склали першу каталоги, на які спиралися інші нумізмати при оцінці стану своїх колекцій. Також в 19 столітті з’явилося таке поняття, як градації (поділу) стану монет.

Перші поділу стану монет можна було назвати складними або детальними, автори виділяли кілька ступенів збереження грошових одиниць. Однак незабаром градацій з’явилося більше, завдяки чому оцінка грошових одиниць ставала все точніше і ретельніше.

У 20 столітті Американська Нумізматична Асоціація розробила 6 основних градацій, які донині є загальносвітовим стандартом при оцінці стану монет:

 • Good;
 • Very Good;
 • Fine;
 • Very Fine;
 • Extremely Fine;
 • Uncirculated.

Також не варто забувати про те, який внесок у розвиток нумізматики вніс Вільям Шелдон. Американський вчений, який значно удосконалив розроблену Американської нумізматичної асоціації систему визначення стану монет.
Нумизмат Уильям Шелдон

Протягом багатьох років Шелдон вивчав ранні одноцентову монети і розробив більш ретельну і деталізовану систему визначення їх нумізматичної вартості.

У 1940 році вчений видав роботу, в якій було описано безліч ступенів схоронності на основі прийнятих асоціацією градацій. У науковій праці була розроблена система, якою згодом було присвоєно ім’я автора. Система дозволяла визначити збереження монети по 70 бальною шкалою. Чим нижче бал, тим меншу нумізматичну та інвестиційну вартість мала монета.

Грошові одиниці з максимальним балом оцінювалися досить дорого і цінувалися в середовищі колекціонерів та інвесторів.

З 1970 року система Шелдона придбала загальносвітову популярність і в злегка доопрацьованому вигляді використовується для оцінки стану всіх монет.

Сучасна класифікація оцінки монет

В основному визначення стану монети полягає в оцінці її збереження. Чим більше пошкоджена монета, стертий її малюнок, тим меншу вартість вона має. Для визначення стану монети використовуються загальноприйняті світові стандарти, яких дотримуються колекціонери і оцінювачі монет. На сьогоднішній день розрізняють безліч градацій, за якими визначають вартість грошової одиниці.

Пруф (Proof, PF, Prf)

Ці терміни застосовуються до монет, які не випускалися для масового користування. Proof – це рідкісні колекційні монети, виготовлені певним методом карбування. Відмінні особливості -зеркальний блиск поля, матований рельєф малюнка, ідеальний стан. На монетах не повинно бути візуальних пошкоджень, відколів, подряпин. Відрізняються високою вартістю через ідеального стану і рідкості.Состояние монеты Proof

Uncirculated (абсолютно ідеальний стан)

При встановленні цієї градації монета не має ніяких візуальних пошкоджень: потертостей, глибоких подряпин, значних сколів. Всі деталі малюнка добре помітні. Грошова одиниця в ідеальному стані повинна зберегти свій карбований блиск.

Чудова градація допускає деякі візуальні похибки: дрібні подряпини, ледь помітні забоїни. За шкалою Шелдона ця градація ділиться на 11 підвидів (від MS 60 до MS 70). MS («mint state») – це маркування, що відноситься до градації Uncirculated.

Також варто відзначити проміжні градації за шкалою Шелдона, які повною мірою не можна віднести до ідеального стану (AU 50, AU 53, AU 55 і AU 58). Такі градації мають маркування About Uncirculated.

шкала Шелдона

На монетах допускаються маленькі подряпини і ледь помітні потертості. Монети цієї класифікації мають велику цінність і користуються популярністю як у колекціонерів, так і в інвесторів.

Extremely Fine (відмінна збереженість)

Ця градація допускає легкі потертості на рельєфних поверхнях монети. За такої класифікації повинно бути помітно не менше 90% дрібних деталей малюнка. За системою Шелдона відмінна збереження позначається XF 40 і XF 45.

Very Fine

Дана градація визначається як дуже хороший стан грошової одиниці. Монети відрізняються помітною потертістю, подряпинами і сглаженностью на рельєфних поверхнях. При цьому стані повинно відрізнятися більше 75% деталей малюнка на поверхні. За шкалою Шелдона монети відносяться до таких категорій: VF 20, VF 25, VF 30, VF 35.

Fine

Ця градація визначається як хороший стан монети. Допускається не більше 50% ушкоджень малюнка, сколи, потертості, подряпини. Але малюнок на поверхні повинен проглядатися. За шкалою Шелдона монети з такими ушкодженнями визначаються градаціями F 12 і F 15.

Very Good

Це передостанній ступінь в оцінці стану монети. Її характеризують як задовільний стан. Малюнок на грошовій одиниці при даній градації значно пошкоджений, потертий на 70-75%. За шкалою Шелдона дана градація має позначення VG 8 і VG 10.

Good або Poor (слабкий стан)

При даній градації монети дуже сильно пошкоджені. На них розрізняються потертості, подряпини, видно тільки великі деталі малюнка. За системою Шелдона монети позначають маркуванням G 4 і G 6.

Дефектні монети

Сколько стоит монета с дефектом

Часто монети мають значні механічні пошкодження: отвори, великі відколи, деформацію, розшарування металу. До даного типу відносять і підроблені грошові знаки.

Дефекти, через яких знижується вартість монети

Дефекти карбування

Дуже часто вартість добре збереглася монети знижується через частково прочеканенну деталей малюнка. На відміну від легких потертостей, які не надто впливають на візуальне якість монети, дефекти карбування часто «розривають» малюнок. Також вартість монети знижують сліди від юстування заготовки, руйнування штемпеля, зсув штемпеля карбування щодо заготовки.

Механічні дефекти

Вид і стан монети часто псують різні дефекти, які утворилися в процесі експлуатації, неправильного зберігання або дилетантської реставрації.

Цена на поврежденную монету

Також до механічних дефектів відноситься умисне руйнування цілісності монети. Наприклад, отвір в монеті знижує її вартість практично до нуля, навіть якщо одиниця в ідеальному стані і є досить рідкісною. Знецінює монети груба реставрація за допомогою абразивних речовин.

Корозія або пошкодження металу хімічними реагентами

 

Дуже часто потьмяніли або покриті корозією монети початківці нумізмати обробляють кислотами або іншими хімічними речовинами, що призводить до псування грошової одиниці і відповідно, до зниження її вартості.

Блиск монети

Чим яскравіше карбований блиск монети, тим більше вона цінується. Особливим попитом користуються одиниці, що мають ефект «обертових променів». Це вказує на те, що монета зберігалася в ідеальних умовах.

Дрібні недоліки збереження поверхні

До них відносяться подряпини, відколи, задирки, задираки і інші дефекти, що утворилися через тертя монет між собою. Чим менше цих дефектів на поверхні монети, тим вище вона цінується.

Професійний грейдінг або сертифікація монет

До сучасних нововведень, які значно вплинули на якість і точність оцінки монет, можна віднести професійну сертифікацію і використання слабів. Слаби – це спеціальні пластикові або скляні контейнери, в які поміщається монета для подальшого зберігання в колекції. У середині 1980 років з’явилися незалежні експертні компанії, які займалися оцінкою вартості та стану монет.

Сертификованные монеты в слабах

У слабі запаковували монети, які пройшли сертифікацію і їх якість, і справжність не викликали сумнівів. При цьому кожна монета, запакована в герметичну упаковку, отримувала одноосібний штрихкод, серійний номер, вносилась в каталог. На упаковці вказувалися номінал, дата і країна випуску, стан монети за шкалою Шелдона. Витягти монету з слаба без пошкодження герметичності упаковки неможливо.

Але як не дивно, монети в слабах користуються популярністю у інвесторів, а не у справжніх колекціонерів. Це пов’язано з тим, що герметична упаковка не дає ретельно розглянути або потримати в руках старовинний і дорогий предмет.

Стан монет – класифікація, причини, розшифровка значень

 • Русский
 • Українська
Оценка монеты по ее состоянию

Старовинні та рідкісні монети можна вважати історичними пам’ятниками, що поєднують в собі матеріальні та письмові джерела того часу, в якому карбувалися гроші. Колекційна і комерційна цінність металевих монет залежить від стану збереженості та автентичності.

Чому важлива оцінка стану монети

Стан, вид і ступінь зберігання монети – це важливий критерій, на який в першу чергу звертають увагу колекціонери і дилери, які займаються професійною діяльністю на ринку монет. Якість монети визначає її колекційну або нумізматичну цінність.

Колекційна цінність – це різниця між фактичною вартістю металу, з якого виготовлена ​​монета і сумою, яку готові виплатити за неї нумізмати.

Как оценить монету по ее состоянию

При оцінці стану грошової одиниці з’ясовується її нумізматична ціна. Особливо важливо визначити стан старовинних монет, які в процесі тривалої експлуатації або зберігання сильно зношені і пошкоджені.

Старі і рідкісні монети часто виявляються сильно витертими, що знижує їх колекційну ціну. Придбати добре зберігся екземпляр набагато складніше, ніж пошкоджені грошові одиниці.

Також варто відзначити наступний факт: навіть якщо монета вважається досить поширеною, ідеального збереження одиницю часто прирівнюють до рідкісних видів, що значно підвищує її вартість на ринку монет.

Невеликі розходження стану грошової одиниці, які недосвідчений або початківець нумізмат не може визначити на перший погляд, іноді формують величезну різницю в ціні монети.

Саме тому початківцям колекціонерам радять купувати монети, що мають високу ступінь збереження і мінімум пошкоджень або стертості. Колекції монет, що мають низьку ступінь збереження, найчастіше мають низьку цінність і не використовуються для інвестицій.

Оцінка стану монет – справа досить копітка і складна і вимагає величезного досвіду. Існує ціла класифікація ознак і стандартів, завдяки яким можна оцінити вартість і стан старовинної або рідкісної грошової одиниці. Але іноді думки експертів в оцінці тієї чи іншої монети можуть значно розходитися через безліч факторів, які визначають якість і збереження грошової одиниці.

Історія оцінки стану монет

Незважаючи на те що колекціонувати монети люди почали давно, тільки в 19 столітті нумізматика стала формуватися в окреме історичне напрям у науці.

Первые каталоги монет

Західні колекціонери, що присвятили все своє життя вивченню монет, склали першу каталоги, на які спиралися інші нумізмати при оцінці стану своїх колекцій. Також в 19 столітті з’явилося таке поняття, як градації (поділу) стану монет.

Перші поділу стану монет можна було назвати складними або детальними, автори виділяли кілька ступенів збереження грошових одиниць. Однак незабаром градацій з’явилося більше, завдяки чому оцінка грошових одиниць ставала все точніше і ретельніше.

У 20 столітті Американська Нумізматична Асоціація розробила 6 основних градацій, які донині є загальносвітовим стандартом при оцінці стану монет:

 • Good;
 • Very Good;
 • Fine;
 • Very Fine;
 • Extremely Fine;
 • Uncirculated.

Також не варто забувати про те, який внесок у розвиток нумізматики вніс Вільям Шелдон. Американський вчений, який значно удосконалив розроблену Американської нумізматичної асоціації систему визначення стану монет.
Нумизмат Уильям Шелдон

Протягом багатьох років Шелдон вивчав ранні одноцентову монети і розробив більш ретельну і деталізовану систему визначення їх нумізматичної вартості.

У 1940 році вчений видав роботу, в якій було описано безліч ступенів схоронності на основі прийнятих асоціацією градацій. У науковій праці була розроблена система, якою згодом було присвоєно ім’я автора. Система дозволяла визначити збереження монети по 70 бальною шкалою. Чим нижче бал, тим меншу нумізматичну та інвестиційну вартість мала монета.

Грошові одиниці з максимальним балом оцінювалися досить дорого і цінувалися в середовищі колекціонерів та інвесторів.

З 1970 року система Шелдона придбала загальносвітову популярність і в злегка доопрацьованому вигляді використовується для оцінки стану всіх монет.

Сучасна класифікація оцінки монет

В основному визначення стану монети полягає в оцінці її збереження. Чим більше пошкоджена монета, стертий її малюнок, тим меншу вартість вона має. Для визначення стану монети використовуються загальноприйняті світові стандарти, яких дотримуються колекціонери і оцінювачі монет. На сьогоднішній день розрізняють безліч градацій, за якими визначають вартість грошової одиниці.

Пруф (Proof, PF, Prf)

Ці терміни застосовуються до монет, які не випускалися для масового користування. Proof – це рідкісні колекційні монети, виготовлені певним методом карбування. Відмінні особливості -зеркальний блиск поля, матований рельєф малюнка, ідеальний стан. На монетах не повинно бути візуальних пошкоджень, відколів, подряпин. Відрізняються високою вартістю через ідеального стану і рідкості.Состояние монеты Proof

Uncirculated (абсолютно ідеальний стан)

При встановленні цієї градації монета не має ніяких візуальних пошкоджень: потертостей, глибоких подряпин, значних сколів. Всі деталі малюнка добре помітні. Грошова одиниця в ідеальному стані повинна зберегти свій карбований блиск.

Чудова градація допускає деякі візуальні похибки: дрібні подряпини, ледь помітні забоїни. За шкалою Шелдона ця градація ділиться на 11 підвидів (від MS 60 до MS 70). MS («mint state») – це маркування, що відноситься до градації Uncirculated.

Також варто відзначити проміжні градації за шкалою Шелдона, які повною мірою не можна віднести до ідеального стану (AU 50, AU 53, AU 55 і AU 58). Такі градації мають маркування About Uncirculated.

шкала Шелдона

На монетах допускаються маленькі подряпини і ледь помітні потертості. Монети цієї класифікації мають велику цінність і користуються популярністю як у колекціонерів, так і в інвесторів.

Extremely Fine (відмінна збереженість)

Ця градація допускає легкі потертості на рельєфних поверхнях монети. За такої класифікації повинно бути помітно не менше 90% дрібних деталей малюнка. За системою Шелдона відмінна збереження позначається XF 40 і XF 45.

Very Fine

Дана градація визначається як дуже хороший стан грошової одиниці. Монети відрізняються помітною потертістю, подряпинами і сглаженностью на рельєфних поверхнях. При цьому стані повинно відрізнятися більше 75% деталей малюнка на поверхні. За шкалою Шелдона монети відносяться до таких категорій: VF 20, VF 25, VF 30, VF 35.

Fine

Ця градація визначається як хороший стан монети. Допускається не більше 50% ушкоджень малюнка, сколи, потертості, подряпини. Але малюнок на поверхні повинен проглядатися. За шкалою Шелдона монети з такими ушкодженнями визначаються градаціями F 12 і F 15.

Very Good

Це передостанній ступінь в оцінці стану монети. Її характеризують як задовільний стан. Малюнок на грошовій одиниці при даній градації значно пошкоджений, потертий на 70-75%. За шкалою Шелдона дана градація має позначення VG 8 і VG 10.

Good або Poor (слабкий стан)

При даній градації монети дуже сильно пошкоджені. На них розрізняються потертості, подряпини, видно тільки великі деталі малюнка. За системою Шелдона монети позначають маркуванням G 4 і G 6.

Дефектні монети

Сколько стоит монета с дефектом

Часто монети мають значні механічні пошкодження: отвори, великі відколи, деформацію, розшарування металу. До даного типу відносять і підроблені грошові знаки.

Дефекти, через яких знижується вартість монети

Дефекти карбування

Дуже часто вартість добре збереглася монети знижується через частково прочеканенну деталей малюнка. На відміну від легких потертостей, які не надто впливають на візуальне якість монети, дефекти карбування часто «розривають» малюнок. Також вартість монети знижують сліди від юстування заготовки, руйнування штемпеля, зсув штемпеля карбування щодо заготовки.

Механічні дефекти

Вид і стан монети часто псують різні дефекти, які утворилися в процесі експлуатації, неправильного зберігання або дилетантської реставрації.

Цена на поврежденную монету

Також до механічних дефектів відноситься умисне руйнування цілісності монети. Наприклад, отвір в монеті знижує її вартість практично до нуля, навіть якщо одиниця в ідеальному стані і є досить рідкісною. Знецінює монети груба реставрація за допомогою абразивних речовин.

Корозія або пошкодження металу хімічними реагентами

 

Дуже часто потьмяніли або покриті корозією монети початківці нумізмати обробляють кислотами або іншими хімічними речовинами, що призводить до псування грошової одиниці і відповідно, до зниження її вартості.

Блиск монети

Чим яскравіше карбований блиск монети, тим більше вона цінується. Особливим попитом користуються одиниці, що мають ефект «обертових променів». Це вказує на те, що монета зберігалася в ідеальних умовах.

Дрібні недоліки збереження поверхні

До них відносяться подряпини, відколи, задирки, задираки і інші дефекти, що утворилися через тертя монет між собою. Чим менше цих дефектів на поверхні монети, тим вище вона цінується.

Професійний грейдінг або сертифікація монет

До сучасних нововведень, які значно вплинули на якість і точність оцінки монет, можна віднести професійну сертифікацію і використання слабів. Слаби – це спеціальні пластикові або скляні контейнери, в які поміщається монета для подальшого зберігання в колекції. У середині 1980 років з’явилися незалежні експертні компанії, які займалися оцінкою вартості та стану монет.

Сертификованные монеты в слабах

У слабі запаковували монети, які пройшли сертифікацію і їх якість, і справжність не викликали сумнівів. При цьому кожна монета, запакована в герметичну упаковку, отримувала одноосібний штрихкод, серійний номер, вносилась в каталог. На упаковці вказувалися номінал, дата і країна випуску, стан монети за шкалою Шелдона. Витягти монету з слаба без пошкодження герметичності упаковки неможливо.

Але як не дивно, монети в слабах користуються популярністю у інвесторів, а не у справжніх колекціонерів. Це пов’язано з тим, що герметична упаковка не дає ретельно розглянути або потримати в руках старовинний і дорогий предмет.

КОММЕНТАРИИ

Комментариев нет, будьте первым!


Категорії матеріалів
Надіслати на оцінку фото монет
НАШІ КОНТАКТИОЦІНКА МОНЕТИ

ПЕРЕВІРКА АВТЕНТИЧНОСТІ

ШВИДКО. ПРОФЕСІОНАЛЬНО. НАДІЙНО.

 • Відео огляд

  Фактори, які впливають на вартість монети, методи оцінки

 • Чистка монет

  Методи чистки монет, професіональна чистка

Безкоштовна оцінка

Монети по фото

Якісні фото - гарантія точної оцінки

Завантажити фото: 1. 2. 3.
Ми зв'яжемося з Вами протягом дня.

СПІВПРАЦЯ З НАМИ -
ЦЕ ВИГІДНО!

Професійна оцінка = максимальна ціна

ЧЕКАЄМО ВАШИХ ПРОПОЗИЦІЙ

ГОТОВІ СПІВПРАЦЮВАТИ З КОЛЕКЦІОНЕРАМИ
І ДИЛЕРАМИ

ХОЧЕТЕ ДОРОГО ПРОДАТИ МОНЕТУ?
ЗАМОВТЕ БЕЗКОШТОВНУ ОЦІНКУ ПО ФОТО
АБО ПРОСТО ЗАТЕЛЕФОНУЙТЕ НАМ!

У вас залишились питання?
Вiдправте нам заявку!

НАШІ КОНТАКТИ ЯК НАС ЗНАЙТИ: м.Київ, вул. Будівельників 40 ЯК З НАМИ ЗВ'ЯЗАТИСЬ: E-MAIL: INFO@COINS.KIEV.UA (068) 222-23-24
(099) 222-23-24
Працюємо по всій Українi,
без вихідних

Спасибі, вище повідомлення відправлено!

Ми зв'яжемося з Вами протягом дня.