COINS.KIEV.UA

Скупка золотих і срібних монет

Монети PROOF (Пруф) – все, що потрібно знати про цю технологію чеканки

Монета пруф

Початківці нумізмати напевно вже чули такі терміни як «анціркулейтід», «Брілліанс ціркулейтед» і пруф. Новачкам буває складно розібратися, чим відрізняються такі монети одна від одної і що означають ці терміни. Та й простому обивателю, який розцінює монети як засіб інвестиції, теж корисно мати хоча б елементарні знання у цій сфері. Тут зібрана інформація, яка допоможе і тим, і іншим розібратися в цьому питанні.

Якість карбування монет

Залежно від технології процесу чеканки, колекційні монети можна розділити на дві великі групи:

 • uncirculated (скорочено UC, вимовляється як «анциркулейтед»), також позначається кириличними символами АЦ або А / Ц;
 • proof (або «пруф»), що перекладається як «прокат».

Uncirculated

З англійської мови на російську це слово перекладається як «Не циркулювали». UC – звичайний чекан, в якому випускається більшість курсових і розмінних монет, що звертаються в якості платіжного засобу. Але в цьому випадку мають зважаючи багатотиражну автоматичну чеканку, яка не була в обігу.

UNC відрізняють:
Хранение монеты пруф
 • матовий металевий блиск, який спрощує зберігання викарбуваних монет;
 • відсутність дзеркальної поверхні;
 • відсутність пошкоджень – подряпин або потертостей, які б свідчили про ходінні монети;
 • одноплановий малюнок, на якому немає дрібних деталей.

Що стосується останнього ознаки, то це дозволяє замінювати зношені штемпеля новими, і випускати десятки мільйонів екземплярів металевих грошових знаків.

Дуже часто монети анциркулейтед поміщають в целофанову упаковку або в капсули. Також вони можуть зберігатися в банківських мішках – це так званий Мєшкової анциркулейтед, який ніколи не був в обороті.

Brilliant-uncirculated

Різновид UC – brilliant-uncirculated, BU, ще БА або Б / А.

При його виробництві зводиться до мінімуму ймовірність пошкодження поверхні – наприклад, не допускається контакт між готовими виробами.

До слова, термін «brilliant-uncirculated» використовується не у всіх країнах. Так, у Німеччині його замінили словом Stempelglanz, у Франції та Нідерландах – Fleur de Coin, в Італії – Fior de Conio, Англії – As struck.

Відмінні риси БА:
 • рівна блискуча поверхня;
 • виразні і чіткі деталі малюнка;
 • відсутність подряпин, насічок, яких-небудь інших пошкоджень, характерних для автоматизованого виробництва.
Такі характеристики досягаються за рахунок ретельної підготовки інструментів, заготовок, захисту виробів від механічного впливу при викиді їх у накопичувачі тощо.

Технологія карбування proof

Відмінні риси такої монети:

 • дзеркальна поверхня;
 • букви на монеті із закругленими краями, а з кутом 90 градусів, і вони стосуються поля грошового знака під таким же кутом;
 • контраст між рельєфом і полем;
 • наявність «дротяного обідка», утвореного ребром монети і перпендікулянимі до нього площинами. Такий ободок – результат багаторазового удару підвищеної сили, коли штемпель повністю заповнюється металом;
 • невелика партія монет, що підвищує їх цінність серед нумізматів.

Технологія виготовлення монети proof була розроблена ще в 1797 році, і з тих пір майже не змінилася. Вона складається з декількох етапів.

1Рівномірно розкатана металева заготовка полірується до дзеркального блиску до надходження в чекан.

Как правильно держать монету2Штемпель труїться кислотою, після чого його поверхню полірують, щоб створити матовий рельєф у контраст дзеркальному блиску.

3Двічі проводиться удар штемпеля. 4Двічі проводиться удар штемпеля. 5Упаковка монет в капсули або спеціальні пакети, щоб уникнути будь-якого дотику поверхні з іншими предметами, що знизить вартість виробу.

Як і у випадку з анциркулейтед, англійських пруф в різних країнах може мати інше найменування: у Німеччині – polierte platte (скорочено рр) або spiegelglanz, у Франції – flan bruni (fb), в Америці – PF1-PF70, у Норвегії, Данії, Фінляндії, Швеції – M, polerad.

Історія виникнення proof

Прототип сучасного proof з’явилися ще в XVII столітті. Монети чеканилися першим ударом звичайного штемпеля. монета пруф 1975

Більшого контрасту досягали за рахунок витравлювання в кислоті з подальшою поліровкою.

Використання нових, незношених штемпелів робило монети дивно красивими. Володарями перших екземплярів, як правило, ставали вінценосні особи. Такі монети монархи дарували наближеним, послам, своїм іноземним колегам. Так вони не тільки пропагували свою державу, але й хотіли показати її технологічну перевагу.

Перші монети

«Предтечею» сучасного пруф можна назвати Броуд (ще – брід), грошовий еквівалент 20 шилінгів, виготовлений в 1656 році, і крону з профілем Олівера Кромвеля 1658. На цих монетах вперше з’явився контраст. Але крона була далекою від ідеалу, на ній є дефект – тріщина штемпеля. Ці монети не надійшли в грошовий обіг.Первая монета качества Proof

Коли Англією став правити Карл II, країна перейшла на машинний чекан. Тоді з’явилися «Маунд мані» – монети номіналом 1-4 пенси, виготовлені за технологією спеціального карбування. За традицією, їх монарх дарував народу у Великий четвер.

Майстри тих років всерйоз взялися за вдосконалення технологій в області карбування. Так, в XVIII столітті з’явилися досить потужні преси, що дозволяли отримати монети з полірованими полем і високою якістю прочекали.

Тоді ж в Англії виникло підприємство, яке склало серйозну конкуренцію Королівському монетному двору за рахунок використання потужного парового преса. Його заснували промисловець Метью Болтон і винахідник Джеймс Уайт.

Цей монетний двір зумів покрити дефіцит країни в розмінну монету. Але Болтон запам’ятався не тільки цим: він винайшов спеціальне кільце, що дозволяло досягти прекрасної центрування. Завдяки йому стало можливим наносити другий удар, при якому метал заповнює майже на 100% заготовки деталі штемпеля. Ця розробка і була використана для виготовлення «рекламних» і колекційних зразків.

У XIX столітті колекціонер, який хотів придбати пруф, відправлявся за ним прямо на монетний двір.

Інші види пруф

Пруф пруф ворожнечу. Розрізняють декілька типів такого карбування. У ряді випадків готовий виріб не містить деяких ознак класичного пруф або трохи відрізняється від стандарту.

Proof-like, що можна перекласти «як пруф», «схожий на пруф»

Така монета дуже нагадує справжній пруф, але при її виготовленні не дотримуються деякі правила. Монета вида Proof-likeТаку монету легко впізнати по відсутності традиційного обідка, тому, що удар відбитком проводиться всього один раз. До того ж, букви на монетах мають закруглені кути, заготівля попередньо НЕ полірується.

Такі монети виходять, зокрема, коли штамп після чекана обмеженої партії пускається в масове виробництво або ж, коли потужності преса не вистачає для виготовлення оригіналу.

Ще цей термін застосовують до деяких монетам, випущеним до ХХ століття. Вони з’явилися внаслідок економії монетного двору. Справжній пруф був тільки з одного боку. Розпізнати монети «пруф лайк» і «пруф» досить просто навіть новачкові, якщо він поставить дві монети поруч.

Matte proof, він же матовий пруф

Такі монети випускалися в Англії, Франції, США. Монета технологии Matte proofЦя технологія особлива тим, що замість полірування штемпеля використовувалося виключно травлення. У таких монетах присутні всі ознаки пруф, крім того, що полі не дзеркальне, а матове.

А ще в США змінили оформлення золотих монет достоїнством 2,5 і 5 доларів: у них рельєф став втисненим, а не виступаючим. Щось дуже перехожих випускалося в Росії в 1867-1917 рр .: букви року і позначення номіналу теж були заглиблюються.

При поліруванні штемпеля найбільш гладкою виходила найвища площину. Тому монети, виготовлені з міді, були дуже схожі на матовий пруф.

Reverse Frosted, який ще називають антіпруф або сніжний пруф

Така монета має матове поле і дзеркально-блискучий рельєф.

Як доглядати за пруф?

У позаминулому столітті нумізмати могли придбати монети, виготовлені за технологією пруф прямо на монетному дворі. Тоді були популярні Munzcabinet.

Хранение монет в Munzcabinet

Щоразу, витягаючи з нього експонат своєї колекції, колекціонер завдавав шкоди монеті. Сьогодні зберігалися таким чином екземпляри можна дізнатися за тонким волосяним подряпин, що значно здешевлює вартість пруф.

Як же правильно доглядати за такою монетою? Для початку слід запам’ятати, що будь-яке необережне рух чреватий втратою нумізматичної цінності. Тому новачкам не рекомендується діставати монету навіть з капсули або інший захисної упаковки, в яку вона часто поміщається.

Монета качества пруфПруф тримають тільки за гурт. Бажано для цього використовувати спеціальні бавовняні рукавиці. Забороняється доторкатися до дзеркальної поверхні: на ній від пальців залишаються жирові сліди, а змити їх безслідно не вдасться. Якщо на монету осіла пил, її змітають пензликом з білячого хутра.

Оцінка монет пруф

Важливо пам’ятати, що пруф є покращеною технологією виготовлення монети, а не поняттям якості або оцінки монети. Це означає, що монета, що потрапила в обіг, матиме сліди зносу. Пруф оцінюються за шкалою зносу:
 • CIRCULATED Proof: PR-45, PR-50, PR-58.
 • Proof: PR-60, PR-61, PR-62.
 • CHOICE Proof: PR-63, PR-64,
 • GEM Proof: PR-65, PR-66, PR-67, PR-68, PR-69.
 • FLAWLESS Proof: PR-70.

Гранично низька оцінка – PR-45. На таких примірниках ще є сліди дзеркальної гладкості в захищених областях.

Технологію виготовлення рекомендується зазначати при оцінці. Адже без цього монетам можуть привласнити і більш низькі категорії.

Що потрібно пам’ятати про пруф?

Помилково вважати, що пруф краще BU, якщо він був випущений, починаючи з 70-х років минулого століття. Це твердження може бути справедливо тільки для більш ранньої продукції.

Большое количество монет качества Proof

Згідно зі статистикою, в останні роки за цією технологією було викарбовано вдвічі більше монет, ніж “Брілліанс анциркулейтед». До того ж, монети, виготовлені методом звичайної карбування, що не упаковували в капсули спеціально для колекціонерів. Це призводить до того, що БА набагато рідше зустрічаються і дорожче оцінюються.

Монети PROOF (Пруф) – все, що потрібно знати про цю технологію чеканки

 • Русский
 • Українська
Монета пруф

Початківці нумізмати напевно вже чули такі терміни як «анціркулейтід», «Брілліанс ціркулейтед» і пруф. Новачкам буває складно розібратися, чим відрізняються такі монети одна від одної і що означають ці терміни. Та й простому обивателю, який розцінює монети як засіб інвестиції, теж корисно мати хоча б елементарні знання у цій сфері. Тут зібрана інформація, яка допоможе і тим, і іншим розібратися в цьому питанні.

Якість карбування монет

Залежно від технології процесу чеканки, колекційні монети можна розділити на дві великі групи:

 • uncirculated (скорочено UC, вимовляється як «анциркулейтед»), також позначається кириличними символами АЦ або А / Ц;
 • proof (або «пруф»), що перекладається як «прокат».

Uncirculated

З англійської мови на російську це слово перекладається як «Не циркулювали». UC – звичайний чекан, в якому випускається більшість курсових і розмінних монет, що звертаються в якості платіжного засобу. Але в цьому випадку мають зважаючи багатотиражну автоматичну чеканку, яка не була в обігу.

UNC відрізняють:
Хранение монеты пруф
 • матовий металевий блиск, який спрощує зберігання викарбуваних монет;
 • відсутність дзеркальної поверхні;
 • відсутність пошкоджень – подряпин або потертостей, які б свідчили про ходінні монети;
 • одноплановий малюнок, на якому немає дрібних деталей.

Що стосується останнього ознаки, то це дозволяє замінювати зношені штемпеля новими, і випускати десятки мільйонів екземплярів металевих грошових знаків.

Дуже часто монети анциркулейтед поміщають в целофанову упаковку або в капсули. Також вони можуть зберігатися в банківських мішках – це так званий Мєшкової анциркулейтед, який ніколи не був в обороті.

Brilliant-uncirculated

Різновид UC – brilliant-uncirculated, BU, ще БА або Б / А.

При його виробництві зводиться до мінімуму ймовірність пошкодження поверхні – наприклад, не допускається контакт між готовими виробами.

До слова, термін «brilliant-uncirculated» використовується не у всіх країнах. Так, у Німеччині його замінили словом Stempelglanz, у Франції та Нідерландах – Fleur de Coin, в Італії – Fior de Conio, Англії – As struck.

Відмінні риси БА:
 • рівна блискуча поверхня;
 • виразні і чіткі деталі малюнка;
 • відсутність подряпин, насічок, яких-небудь інших пошкоджень, характерних для автоматизованого виробництва.
Такі характеристики досягаються за рахунок ретельної підготовки інструментів, заготовок, захисту виробів від механічного впливу при викиді їх у накопичувачі тощо.

Технологія карбування proof

Відмінні риси такої монети:

 • дзеркальна поверхня;
 • букви на монеті із закругленими краями, а з кутом 90 градусів, і вони стосуються поля грошового знака під таким же кутом;
 • контраст між рельєфом і полем;
 • наявність «дротяного обідка», утвореного ребром монети і перпендікулянимі до нього площинами. Такий ободок – результат багаторазового удару підвищеної сили, коли штемпель повністю заповнюється металом;
 • невелика партія монет, що підвищує їх цінність серед нумізматів.

Технологія виготовлення монети proof була розроблена ще в 1797 році, і з тих пір майже не змінилася. Вона складається з декількох етапів.

1Рівномірно розкатана металева заготовка полірується до дзеркального блиску до надходження в чекан.

Как правильно держать монету2Штемпель труїться кислотою, після чого його поверхню полірують, щоб створити матовий рельєф у контраст дзеркальному блиску.

3Двічі проводиться удар штемпеля. 4Двічі проводиться удар штемпеля. 5Упаковка монет в капсули або спеціальні пакети, щоб уникнути будь-якого дотику поверхні з іншими предметами, що знизить вартість виробу.

Як і у випадку з анциркулейтед, англійських пруф в різних країнах може мати інше найменування: у Німеччині – polierte platte (скорочено рр) або spiegelglanz, у Франції – flan bruni (fb), в Америці – PF1-PF70, у Норвегії, Данії, Фінляндії, Швеції – M, polerad.

Історія виникнення proof

Прототип сучасного proof з’явилися ще в XVII столітті. Монети чеканилися першим ударом звичайного штемпеля. монета пруф 1975

Більшого контрасту досягали за рахунок витравлювання в кислоті з подальшою поліровкою.

Використання нових, незношених штемпелів робило монети дивно красивими. Володарями перших екземплярів, як правило, ставали вінценосні особи. Такі монети монархи дарували наближеним, послам, своїм іноземним колегам. Так вони не тільки пропагували свою державу, але й хотіли показати її технологічну перевагу.

Перші монети

«Предтечею» сучасного пруф можна назвати Броуд (ще – брід), грошовий еквівалент 20 шилінгів, виготовлений в 1656 році, і крону з профілем Олівера Кромвеля 1658. На цих монетах вперше з’явився контраст. Але крона була далекою від ідеалу, на ній є дефект – тріщина штемпеля. Ці монети не надійшли в грошовий обіг.Первая монета качества Proof

Коли Англією став правити Карл II, країна перейшла на машинний чекан. Тоді з’явилися «Маунд мані» – монети номіналом 1-4 пенси, виготовлені за технологією спеціального карбування. За традицією, їх монарх дарував народу у Великий четвер.

Майстри тих років всерйоз взялися за вдосконалення технологій в області карбування. Так, в XVIII столітті з’явилися досить потужні преси, що дозволяли отримати монети з полірованими полем і високою якістю прочекали.

Тоді ж в Англії виникло підприємство, яке склало серйозну конкуренцію Королівському монетному двору за рахунок використання потужного парового преса. Його заснували промисловець Метью Болтон і винахідник Джеймс Уайт.

Цей монетний двір зумів покрити дефіцит країни в розмінну монету. Але Болтон запам’ятався не тільки цим: він винайшов спеціальне кільце, що дозволяло досягти прекрасної центрування. Завдяки йому стало можливим наносити другий удар, при якому метал заповнює майже на 100% заготовки деталі штемпеля. Ця розробка і була використана для виготовлення «рекламних» і колекційних зразків.

У XIX столітті колекціонер, який хотів придбати пруф, відправлявся за ним прямо на монетний двір.

Інші види пруф

Пруф пруф ворожнечу. Розрізняють декілька типів такого карбування. У ряді випадків готовий виріб не містить деяких ознак класичного пруф або трохи відрізняється від стандарту.

Proof-like, що можна перекласти «як пруф», «схожий на пруф»

Така монета дуже нагадує справжній пруф, але при її виготовленні не дотримуються деякі правила. Монета вида Proof-likeТаку монету легко впізнати по відсутності традиційного обідка, тому, що удар відбитком проводиться всього один раз. До того ж, букви на монетах мають закруглені кути, заготівля попередньо НЕ полірується.

Такі монети виходять, зокрема, коли штамп після чекана обмеженої партії пускається в масове виробництво або ж, коли потужності преса не вистачає для виготовлення оригіналу.

Ще цей термін застосовують до деяких монетам, випущеним до ХХ століття. Вони з’явилися внаслідок економії монетного двору. Справжній пруф був тільки з одного боку. Розпізнати монети «пруф лайк» і «пруф» досить просто навіть новачкові, якщо він поставить дві монети поруч.

Matte proof, він же матовий пруф

Такі монети випускалися в Англії, Франції, США. Монета технологии Matte proofЦя технологія особлива тим, що замість полірування штемпеля використовувалося виключно травлення. У таких монетах присутні всі ознаки пруф, крім того, що полі не дзеркальне, а матове.

А ще в США змінили оформлення золотих монет достоїнством 2,5 і 5 доларів: у них рельєф став втисненим, а не виступаючим. Щось дуже перехожих випускалося в Росії в 1867-1917 рр .: букви року і позначення номіналу теж були заглиблюються.

При поліруванні штемпеля найбільш гладкою виходила найвища площину. Тому монети, виготовлені з міді, були дуже схожі на матовий пруф.

Reverse Frosted, який ще називають антіпруф або сніжний пруф

Така монета має матове поле і дзеркально-блискучий рельєф.

Як доглядати за пруф?

У позаминулому столітті нумізмати могли придбати монети, виготовлені за технологією пруф прямо на монетному дворі. Тоді були популярні Munzcabinet.

Хранение монет в Munzcabinet

Щоразу, витягаючи з нього експонат своєї колекції, колекціонер завдавав шкоди монеті. Сьогодні зберігалися таким чином екземпляри можна дізнатися за тонким волосяним подряпин, що значно здешевлює вартість пруф.

Як же правильно доглядати за такою монетою? Для початку слід запам’ятати, що будь-яке необережне рух чреватий втратою нумізматичної цінності. Тому новачкам не рекомендується діставати монету навіть з капсули або інший захисної упаковки, в яку вона часто поміщається.

Монета качества пруфПруф тримають тільки за гурт. Бажано для цього використовувати спеціальні бавовняні рукавиці. Забороняється доторкатися до дзеркальної поверхні: на ній від пальців залишаються жирові сліди, а змити їх безслідно не вдасться. Якщо на монету осіла пил, її змітають пензликом з білячого хутра.

Оцінка монет пруф

Важливо пам’ятати, що пруф є покращеною технологією виготовлення монети, а не поняттям якості або оцінки монети. Це означає, що монета, що потрапила в обіг, матиме сліди зносу. Пруф оцінюються за шкалою зносу:
 • CIRCULATED Proof: PR-45, PR-50, PR-58.
 • Proof: PR-60, PR-61, PR-62.
 • CHOICE Proof: PR-63, PR-64,
 • GEM Proof: PR-65, PR-66, PR-67, PR-68, PR-69.
 • FLAWLESS Proof: PR-70.

Гранично низька оцінка – PR-45. На таких примірниках ще є сліди дзеркальної гладкості в захищених областях.

Технологію виготовлення рекомендується зазначати при оцінці. Адже без цього монетам можуть привласнити і більш низькі категорії.

Що потрібно пам’ятати про пруф?

Помилково вважати, що пруф краще BU, якщо він був випущений, починаючи з 70-х років минулого століття. Це твердження може бути справедливо тільки для більш ранньої продукції.

Большое количество монет качества Proof

Згідно зі статистикою, в останні роки за цією технологією було викарбовано вдвічі більше монет, ніж “Брілліанс анциркулейтед». До того ж, монети, виготовлені методом звичайної карбування, що не упаковували в капсули спеціально для колекціонерів. Це призводить до того, що БА набагато рідше зустрічаються і дорожче оцінюються.

КОММЕНТАРИИ

Комментариев нет, будьте первым!


Категорії матеріалів
Надіслати на оцінку фото монет
НАШІ КОНТАКТИОЦІНКА МОНЕТИ

ПЕРЕВІРКА АВТЕНТИЧНОСТІ

ШВИДКО. ПРОФЕСІОНАЛЬНО. НАДІЙНО.

 • Відео огляд

  Фактори, які впливають на вартість монети, методи оцінки

 • Чистка монет

  Методи чистки монет, професіональна чистка

Безкоштовна оцінка

Монети по фото

Якісні фото - гарантія точної оцінки

Завантажити фото: 1. 2. 3.
Ми зв'яжемося з Вами протягом дня.

СПІВПРАЦЯ З НАМИ -
ЦЕ ВИГІДНО!

Професійна оцінка = максимальна ціна

ЧЕКАЄМО ВАШИХ ПРОПОЗИЦІЙ

ГОТОВІ СПІВПРАЦЮВАТИ З КОЛЕКЦІОНЕРАМИ
І ДИЛЕРАМИ

ХОЧЕТЕ ДОРОГО ПРОДАТИ МОНЕТУ?
ЗАМОВТЕ БЕЗКОШТОВНУ ОЦІНКУ ПО ФОТО
АБО ПРОСТО ЗАТЕЛЕФОНУЙТЕ НАМ!

У вас залишились питання?
Вiдправте нам заявку!

НАШІ КОНТАКТИ ЯК НАС ЗНАЙТИ: м.Київ, вул. Будівельників 40 ЯК З НАМИ ЗВ'ЯЗАТИСЬ: E-MAIL: INFO@COINS.KIEV.UA (068) 222-23-24
(099) 222-23-24
Працюємо по всій Українi,
без вихідних

Спасибі, вище повідомлення відправлено!

Ми зв'яжемося з Вами протягом дня.